1 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier APO Binocular, 10x42mm, BAK4, Roof Prism, ED Glass, Fully Multi-Coated, Green, 38512
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier APO 10x42mm Binocular, Black, 38512
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier APO Binocular, 10x42mm, BAK4, Roof Prism, ED Glass, Fully Multi-Coated, Green, 38512
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-FRAPO2-38512
MPN: 38512
UPC: 5054492385126
List: $869.00Save 10%
$779.99
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier APO 10x42mm Roof Binocular
Frontier APO 10x42 Binocular featuring Hawke's H7 optics. Stunning high definition viewing with incredible color control and phase correction.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier APO 10x42mm Roof Binocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 372 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 58 - 78 mm |
| Close Focus: | 2 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 141 mm |
| Weight: | 26.1 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Objective Lens Material: | ED Glass |
Features of Hawke Sport Optics Frontier APO 10x42mm Roof Binocular
- Extra-low dispersion glass
- Dielectric coatings
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Water repellent lens coatings
- Magnesium allow chsssis
- Focus from 6.6 ft.
- Replaceable twist-up eye cups with position stops
- Stay-on lens covers
- Nitrogen purged
- Waterproof
- Fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier APO 10x42mm Binocular
- Carrying Case
- Lens Cloth