1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 8x42 Roof Prism Binocular, Green, 34122
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 8x42 Roof Prism Binocular, Green, 34122
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 8x42mm Roof Prism Binoculars, Green, 34122
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HO81042B-34122
MPN: 34122
UPC: 5054492341221
List: $189.00Save 10%
$169.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 8x42mm Roof Prism Binoculars
Designed to maximize value and performance, without breaking the bank. Using a waterproof chassis and fully coated optical system, Vantage binoculars are the perfect choice for casual nature observers.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 74 mm |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.8 in |
| Weight: | 19.6 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Fully coated optics produce clear images
- Focus knob with 1.4 turns close focus 9.8ft/3m
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight and durable rubber coated chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers