Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HSEB2-36505
MPN: 36505
UPC: 5054492365050
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Binoculars
Hawke's System H5 optics provide crisp, clear and bright images with enhanced light transmission. ED glass is utilized to reduce color finging. Fully multi-coated lenses provide high resolution images. Effortless focusing and impressive field of view. Advanced BAK-4 roof prisms. Lightweight.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Blue |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 0.83 in |
| Exit Pupil: | 0.3 in |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.9 in |
| Weight: | 31.2 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.3 in |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Binoculars
- 7x magnification
- perfect for marine applications
- Extra-low dispersion (ED) glass
- Fully multi-coated lenses
- Phase corrected BAK-4 prisms
- Waterproof and fog proof
- Precision focus control
- Twist-up eyepieces
- Stay-on lens covers
- Protective carry case.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Binoculars
- Floating Neck Strap
- Standard Neck Strap
- Protective Carry
- Storage Case
- Soft Carry Pouch
- Lens Cloth w/ Holder
- Carry Case Strap
- Stay-on Lens Objective Covers
- Ocular Lens Covers