1 of 2 images
Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 8x25mm Binoculars, Green, 35051
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 8x25mm Binoculars, Green, 35051
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HSOCNTKBN-35051
MPN: 35051
UPC: 5054492350513
List: $149.00Save $9.01
$139.99
Product Info for Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 8x25mm Roof Prism Binoculars
The Nature-Trek family has been sculpted to allow you to get closer to the environment wherever and however you travel. The range has been produced in a shock resistant polycarbonate waterproof body, providing a rugged yet lightweight package.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 8x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13 mm, 0.5 in |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 356 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.8 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 54 - 72 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.3 in |
| Weight: | 0.65 lb, 1 lb |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Zoom: | Yes |
Features of Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 8x25mm Binoculars
- Compact top hinge design easily fits in your hand
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 0.8 turns close focus from 6.6ft/2m
- Lightweight and durable rubber coated chassis
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water and fog proof
- High resolution BAK-4 roof prisms
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Compact Nature Trek 8x25mm Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap