1 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x32mm Roof Prism Binocular, Green, 38007
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x32 Binocular, Green, Grey
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x32mm Roof Prism Binocular, Green, 38007
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HSONN36-38007
MPN: 38007
UPC: 5054492380077
List: $419.00Save $39.01
$379.99
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x32mm Roof Prism Binoculars
Using a superior optical system, the Frontier HD X 10x32 produces stunning color retention, crisp definition and excellent light transmission.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 3.2 mm |
| Field of View, Linear: | 324 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.2 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 74 mm |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.7 in |
| Weight: | 540 g |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy Chassis |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x32mm Roof Prism Binoculars
- Dielectric coatings designed to increase light reflectivity
- Fully multi-coated optics produce sharp images
- Focus knob with 1.5 turn - close focus 6.6 ft
- High resolution phase corrected BAK-4 porro prisms
- Water repellent coating on objective lens
- Lightweight rubber coated magnesium alloy chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Replaceable twist-up eyecups with position stops
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier HD X 10x32mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Harness Adaptors
- Lens Covers