1 of 5 images
Hawke Sport Optics Vantage 8x25 Binocular
2 of 5 images
Hawke Sport Optics Vantage 8x25 Binocular, Green, 34200
3 of 5 images
Hawke Sport Optics Vantage 8x25 Binocular
4 of 5 images
Hawke Sport Optics Vantage 8x25 Binocular, Green, 34200
5 of 5 images
Hawke Sport Optics Vantage 8x25 Binocular, Green, 34200
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HSOVT825-34200
MPN: 34200
UPC: 5054492342006
List: $79.00Save 11%
$69.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 8x25 Binocular
Designed to maximize value and performance, without breaking the bank. Using a waterproof chassis and fully coated optical system, Vantage binoculars are the perfect choice for casual nature observers.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 8x25 Binocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.4 in, 10 mm |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 356 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Interpupillary Distance: | 73 - 112 mm |
| Close Focus: | 19.7 ft |
| Weight: | 1 lb, 0.65 lb |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Zoom: | No |
| Case: | Yes |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 8x25 Binocular:
- Compact twin hinge design easily fits in your hand
- Fully multi-coated optics to produce clear images
- Focus knob with 1.8 turns
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight and durable rubber coated chassis
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water and fog proof
- Included Accessories:
- Carry case
- neck strap and lens covers
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 8x25 Binocular