1 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular
Tap Tap to Zoom
We’ve just added this new product to TacticalStore. Be the first to get it!
- Color:
- Green
Code: 67-BI-VH1RPB-34211
MPN: 34211
UPC: 5054492342112
List: $164.00Save $14.01
$149.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular
Phase corrected BAK-4 roof prisms Fully multi-coated optical system Twist-up eye cups 1/4 inch - 20 UNC tripod mounting thread Supplied with case, lens covers and neck strap Nitrogen purged waterproof and fog proof Hawke warranty![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Exit Pupil: | 0.1 in |
| Field of View, Linear: | 293 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 2.2 - 2.8 in |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Weight: | 9.5 oz |
| Width: | 3.6 - 4.3 in |
Features of Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular
- Phase corrected BAK-4 roof prisms
- Fully multi-coated optical system
- Twist-up eye cups
- 1/4 inch - 20 UNC tripod mounting thread
- Supplied with case, lens covers and neck strap
- Nitrogen purged waterproof and fog proof
- Hawke warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular
- Carry Case
- Lanyard And Lens Covers