1 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage HD 10x42mm Roof Prism Binocular
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage HD 10x42mm Roof Prism Binocular
Tap Tap to Zoom
We’ve just added this new product to TacticalStore. Be the first to get it!
- Color:
- Green
Code: 67-BI-VH42RPB-34215
MPN: 34215
UPC: 5054492342150
List: $239.00Save $19.01
$219.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage HD 10x42mm Roof Prism Binocular
Phase corrected BAK-4 roof prisms Fully multi-coated optical system Twist-up eye cups 1/4 inch - 20 UNC tripod mounting thread Supplied with case, lens covers and neck strap Nitrogen purged waterproof and fog proof Hawke warranty![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage HD 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Exit Pupil: | 0.17 in |
| Field of View, Linear: | 319 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.1 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 2.2 - 3 in |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weight: | 20.1 oz |
| Width: | 4.3 - 5 in |
Package Content:
- Hawke Sport Optics Vantage HD 10x42mm Roof Prism Binocular