1 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Monocular, Green, 36320
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Monocular, Green, 36320
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Monocular, Green, 36320
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: 67-M5-ED8X42-36320
MPN: 36320
UPC: 5054492363209
List: $165.00Save $15.01
$149.99
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Monocular
With stunning optics providing crisp, clear and bright images with enhanced light transmission, you will not be surprised that the Endurance range is head and shoulders above the competition.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Monocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Field of View, Linear: | 388 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.4 degrees |
| Eye Relief: | 0.7 in |
| Weight: | 11.3 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Monocular
- Compact monocular design - ideal for travel
- Extra-low Dispersion glass for optimum clarity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 2 turns
- Tripod thread
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight rubber coated mid-size top hinge chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 8x42mm Monocular
- Carry Case
- Lanyard
- Lens Covers