1 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED 8x25mm Monocular, Green, 36310
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED 8x25mm Monocular, Green, 36310
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED 8x25mm Monocular, Green, 36310
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: 67-M5-ENDR-36310
MPN: 36310
UPC: 5054492363100
List: $109.00Save $9.01
$99.99
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 8x25mm Monocular
With stunning optics providing crisp, clear and bright images with enhanced light transmission, you will not be surprised that the Endurance range is head and shoulders above the competition.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 8x25mm Monocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Field of View, Linear: | 356 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.8 degrees |
| Eye Relief: | 0.5 in |
| Weight: | 5.3 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 8x25mm Monocular
- Compact monocular design - ideal for travel
- Extra-low Dispersion glass for optimum clarity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 2 turns
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight rubber coated mid-size top hinge chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 8x25mm Monocular
- Carry Case
- Lanyard
- Lens Covers