1 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Monocular, Green, 35221
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Monocular, Green, 35221
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Monocular, Green, 35221
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: 67-M5-TRMN-35221
MPN: 35221
UPC: 5054492352210
List: $129.00Save $9.01
$119.99
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Monocular
The Nature-Trek family has been sculpted to allow you to get closer to the environment wherever and however you travel. The range has been produced in a shock resistant polycarbonate waterproof body, providing a rugged yet lightweight package.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Monocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Field of View, Linear: | 304 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.8 degrees |
| Eye Relief: | 0.5 in |
| Weight: | 11.3 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Monocular
- Compact monocular design - ideal for travel.
- Magnification: 10; Objective: 42
- Fully multi-coated optics to produce sharp images.
- Focus knob with 2 turns - close focus 6.6 ft.
- High resolution BAK-4 roof prism.
- Lightweight and durable rubber coated chassis.
- Stay-on lens covers.
- Twist-up eye cup with position stops for eye relief.
- Nitrogen purged - water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Monocular
- Carry Case
- Lanyard
- Lens Covers