Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Anodized
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Rail:
- Weaver
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Length:
- 5 in
- Height:
- 1 in, 9.5 mm
- Weight:
- 1.3 oz
Code: 67-MT-HM45536-22406
MPN: 22406
UPC: 5054492224067
Product Info for Hawke Sport Optics Universal Weaver Bases
Hawke Sport Optics Universal Weaver Base HM45536 allows you to mount Weaver-style weapon accessories to your firearm. This Hawke Optics rifle scope mount extends to over 127mm long, allowing you to mount plenty of scopes and accessories to your firearm. Hawke Optics Universal Black Weaver Scope Base is made from durable aluminum with an attractive black finish, making the Rifle Scope base extremely tough. Hawke Sport Optics helps you expand the possibilities of your firearm with the Hawke Universal Aluminum Weaver Accessory Base.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Universal Weaver Bases:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Rail: | Weaver |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 5 in |
| Height: | 9.5 mm, 1 in |
| Weight: | 1.3 oz |
Features of Hawke Sport Optics Universal Weaver Bases
- Universal Weaver Base
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Universal Weaver Bases