1 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x25mm 3 MOA Dot Red Dot Sight, Black, 12127
2 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x25mm 3 MOA Dot Red Dot Sight, Black, 12127
3 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x25mm 3 MOA Dot Red Dot Sight, Black, 12127
4 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x25mm 3 MOA Dot Red Dot Sight, Black, 12127
5 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance Red Dot Sight, 1x25mm, Micro Reflex Dot 3 MOA Reticle, Dual Height & QR - Digital Weaver, Black, 12127
6 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x25 Dual height & QR - Digital Weaver, 3moa dot, Green Illumination, Black, 12129
7 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance Red Dot Sight, 1x25mm, Micro Reflex Dot 3 MOA Reticle, Dual Height & QR - Digital Weaver, Black, 12127
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Illumination Color
All
Search
List: $209.00Save $19.01
$189.99
List: $209.00Save $19.01
$189.99
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance RD 1x25mm 3 MOA Dot Red Dot Sight
Endurance RD 1x25. Monotube Red Dot with Digital Control. Parallax error free from 10 yards, Ultra compact, Ideal for use on pistols, AR's and hunting rifles, Digital brightness levels![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance RD 1x25mm 3 MOA Dot Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Objective Window Size: | 25 mm |
| Reticle: | Micro Reflex 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 10 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2.8 in |
| Width: | 1.7 in |
| Height: | 2.2 - 2.8 in |
| Weight: | 6.5 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Endurance RD 1x25mm 3 MOA Dot Red Dot Sight
- Parallax error free from 10 yards
- Ultra compact
- Ideal for use on pistols
- AR's and hunting rifles
- Digital brightness levels
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance RD 1x25mm 3 MOA Dot Red Dot Sight
- High Quick Release
- Low-Profile Weaver Mounts
- ?leaning ?loth