1 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight, Black, 12128
2 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight, Black, 12128
3 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight, Black, 12128
4 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight, Black, 12128
5 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight, Black, 12128
6 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance Red Dot Sight, 1x30mm, Micro Reflex Dot 3 MOA Reticle, Dual Height & QR - Digital Weaver, Black, 12128
7 of 7 images
Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30 Dual height & QR - Digital Weaver, 3moa dot, Green Illumination, Black, 12130
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableIllumination Color
All
Search
List: $219.00Save $19.01
$199.99
List: $219.00Save $19.01
$199.99
Click to select this item for your bundle offer!
Buy Together and Save
As low as $349.98
You Save Up to 11%
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight
Endurance RD 1x30. Monotube Red Dot with Digital Control. Parallax error free from 10 yards, Ultra compact, Ideal for use on pistols, AR's and hunting rifles, Digital brightness levels![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Objective Window Size: | 30 mm |
| Reticle: | Micro Reflex 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 10 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.5 in |
| Width: | 2.1 in |
| Height: | 2.5 - 3 in |
| Weight: | 8.5 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight
- Parallax error free from 10 yards
- Ultra compact
- Digital brightness levels
- Ideal for use on pistols
- AR's and hunting rifles
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance RD 1x30mm 3 MOA Dot Red Dot Sight
- High Quick Release
- Low-Profile Weaver Mounts
- Cleaning Cloth