1 of 4 images
Hawke Sport Optics Reflex Circle Red Dot Sight Wide View, 2MOA, Weaver Rail, Black, 12145
2 of 4 images
Hawke Sport Optics Reflex Circle Red Dot Sight Wide View, 2MOA, Weaver Rail, Black, 12145
3 of 4 images
Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View Red Dot Sight w/ Weaver Rail, Black, 12145
4 of 4 images
Hawke Sport Optics Reflex Circle Red Dot Sight Wide View, 2MOA, Weaver Rail, Black, 12145
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Reticle:
- 35 MOA Circle
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 67-RD-HORRDS2WV-12145
MPN: 12145
UPC: 5054492121458
List: $239.00Save $19.01
$219.99
Product Info for Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View 35 MOA Red Dot Sight w/ Weaver Rail 1x
Single Piece Construction with Digital Control. Parallax error free from 10 yards, Ultra compact, Ideal for use on pistols, AR's and hunting rifles, Digital brightness levels![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View 35 MOA Red Dot Sight w/ Weaver Rail 1x:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | 35 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2.3 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 1.8 in |
| Weight: | 3 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View Red Dot Sight w/ Weaver Rail
- Parallax error free from 10 yards
- Ideal for use on pistols
- AR's and hunting rifles
- Ultra compact
- Digital brightness levels
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Reflex Circle Wide View Red Dot Sight w/ Weaver Rail