1 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage 1x20mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail, Black, 12105
2 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage 1x20mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail, Black, 12105
3 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage 1x20mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail, Black, 12105
4 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage 1x20mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail, Black, 12105
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 67-RD-HSONN22-12105
MPN: 12105
UPC: 5054492121052
List: $129.00Save $9.01
$119.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 1x20mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail
Whether being used for target or hunting situations, red dots are growing in popularity and Hawke has your needs covered. The Vantage red dot sights offer various size and mounting options. 1x20 Red Dot. 9-11mm Rail.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 1x20mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Objective Window Size: | 20 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Fixed |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated - 25 Layers |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2.9 in |
| Width: | 1.8 in |
| Height: | 2.3 in |
| Weight: | 125 g |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Type: | Airgun |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 1x20mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail
- 3 MOA red dot with 11 stage brightness control
- 25 layer multi-coated optics for maximum clarity
- Parallax error free from 10 yards
- Integrated mounts - ready straight from the box
- Ideal for use on pistols
- ARs and hunting rifles
- High quality aluminum construction.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 1x20mm Red Dot Sight w/ 9-11mm Rail
- Honeycomb Sunshade
- Lens Cover
- Installation Tool