1 of 4 images
Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight w/ Battery Tray, 3 MOA Dot, Black, 12141
2 of 4 images
Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight w/ Battery Tray, 3 MOA Dot, Black, 12141
3 of 4 images
Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight w/ Battery Tray, 3 MOA Dot, Black, 12141
4 of 4 images
Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight w/ Battery Tray, 3 MOA Dot, Black, 12141
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $209.00Save 11%
$184.99
List: $209.00Save 11%
$184.99
Product Info for Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot
Digital brightness levels. Single Piece Construction with Digital Control. Parallax error free from 10 yards, Ultra compact, Ideal for use on pistols, AR's and hunting rifles.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | Micro Reflex 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 10 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | No |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.9 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 1.5 in |
| Weight: | 2.5 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot
- Parallax error free from 10 yards
- Ultra compact
- Ideal for use on pistols
- AR's and hunting rifles
- Digital brightness levels
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot
- Cleaning Cloth
- Extra Screws