00:46
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Hawke Sport Optics Endurance Laser Range Finders
1 of 4 images
Hawke Sport Optics Endurance 1500 Laser Range Finder, Black, 41212
2 of 4 images
Hawke Sport Optics Endurance 1500 Laser Range Finder, Black, 41212
3 of 4 images
Hawke Sport Optics Endurance 1500 Laser Range Finder, Black, 41212
4 of 4 images
Hawke Sport Optics Endurance 1500 Laser Range Finder, Black, 41212
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: 67-RF-HSONN41-41212
MPN: 41212
UPC: 5054492412129
List: $259.00Save 27%
$189.99
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance 1500 Laser Range Finder
The Hawke Endurance laser range finders use of high light transmission optics and red colored OLED display makes the view to your target brighter than ever before.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance 1500 Laser Range Finder:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 90 degrees |
| Field of View, Linear: | 420 ft at 100 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Maximum Range: | 1640 yds |
| Weight: | 141 g |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2-3V |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -10 - 40 Celsius |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | +/- 1 mm |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Endurance 1500 Laser Range Finder
- Fully multi-coated optical system BK-7 prisms.
- Ergonomically designed to fit in your hand.
- 6x magnification and an adjustable diopter.
- OLED display with red illuminated icons.
- High light transmission with true color optics.
- Standard/Horizontal Distance/Angle/Rain/Hunt modes - accurate to +/- 1m.
- Lightweight and compact construction.
- Auto shut off battery save feature.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance 1500 Laser Range Finder
- Carry Case
- Wrist Strap