Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: 67-RF-V400-41020
MPN: 41020
UPC: 5054492410200
Product Info for Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder
Hawke Vantage Laser Range Finders are designed to deliver highly accurate distance measurements with the press of a button. They are ergonomically constructed to fit comfortably in your hand with easy access to both of the control buttons. Its range finding capabilities include: Distance (inc. continuous scan mode), Rain, Hunt, Horizontal Distance and Angle modes.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 1 in |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Maximum Range: | 437 yds |
| Weight: | 4.6 oz |
| Width: | 1.5 in |
| Measurement System: | Yards, Meters |
| Length: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2-3V |
| Minimum Range: | 7 yds |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -10 - 40 Celsius |
| Optical Coating: | Multi Anti-Reflective |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | +/- 1 mm |
Features of Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder:
- Fully Multi-Coated optical system — BK-7 prisms
- 6x magnification and an adjustable diopter
- High light transmission with true color optics
- Wide Angle optical system
- Measure distances accurate to +/- 1 meter/yard
- Auto shut off battery save feature
- Lightweight and compact construction
- Ergonomically designed to fit in your hand
- Nitrogen purged. Waterproof. Fog Proof
- Hawke Two Year Warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics LRF 400 LCD 6x21 Laser Rangefinder
- Lens Cloth
- Protective Carry Case