Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 67-RF-VLR900-41202
MPN: 41202
UPC: 5054492412020
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder
Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder is a sleek and handy device that is designed to function with top-quality accuracy, velocity and steadiness. These Laser Rangefinders help shooters to quickly find the exact aiming spots that can be used at various distances for almost any load. Hawke Sport Optics has long been one of the top figures in the range locator field, and with their determination to make certain that consumers have a durable and dependable tool, the Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder will be sure to elevate your aiming range. Here, at Tactical-Store, we intend to make certain that you discover the very best range system for your needs, and the Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder is definitely the high quality tool that we are happy to provide. For a great way to get the most beneficial range device that is perfectly suited for your needs, select the Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 90 degrees |
| Field of View, Linear: | 420 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Maximum Range: | 984 yds |
| Weight: | 6 oz |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2-3V |
| Minimum Range: | 7 yds |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -10 - 40 Celsius |
| Optical Coating: | Multi-Layer Anti-Reflex |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Accuracy: | +/- 1 mm |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder
- Fully multi-coated optical system BK-7 prisms.
- High light transmission with true color optics.
- 6x magnification and an adjustable diopter
- Ergonomically designed to fit in your hand
- Standard/Horizontal Distance/Angle/Rain/Hunt modes
- Wide angle optical system - 420 ft @ 1000 yards
- Measure distances accurate to +/- 1 meter
- Lightweight and compact construction
- Auto shut off battery save feature
- Nitrogen purged - water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder
- Carry Case
- Wrist Strap