Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 4-16x50mm Rifle Scopes 30mm Tube Second Focal Plane
Fast focus with your Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 4-16x50 AMX Airgun Rifle Scope and you're ready for incredibly accurate downrange shooting that will leave you astounded. With total brightness control over your red illuminated AMX IR reticle, these 30 mm Riflescopes designed by Hawke Sport Optics ensure effective target acquisition with the help of exceptionally clear 16 layer multi-coated optics. The mono-tube aluminum chassis offers superior strength as well as weatherproof and shockproof performance, making the Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 4-16x50 AMX IR Rifle Scope an ideal choice for all weather conditions. For a shooting experience that works with you rather than against you, look no further than the Hawke Sport Optics Airmax 30 Side Focus 4-16x50 AMX Infrared Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 4-16x50mm Rifle Scopes 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.5 - 23 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 102 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 16 Layers |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 4-16x50mm Rifle Scopes 30mm Tube Second Focal Plane
- First focal plane optical system
- Wide angle optical system ideal for varmint/airgun
- 16 layer fully multi-coated optics for exceptional clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off posistions in-between
- 1/10 MRAD capped
- resettable target turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring
- itrogen purged water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Planes
- Sidewheel
- Sunshade
- Flip-Up Covers