Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 4-16x44mm SF Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
When you're out shooting, you want to ensure that you make your perfect shot on the first try, and you'll see peak performance when you equip your firearm with the Hawke Sport Optics Vantage Side Focus 4-16x44 1/2 Mil Dot Rifle Scope. Offering stability and durability even with high recoil, these 1" Riflescopes created by Hawke Sport Optics are an ideal match for almost any firearm and perform well in most weather conditions. The 11 layer fully multi-coated optics provide enhanced light transmission for low light performance as well as increased contrast, ensuring that you can clearly identify your target with the Hawke Sport Optics Vantage SF 4-16x44 1/2 Mil Dot Reticle Rifle Scope. Side focus control allows you to easily adjust the Hawke Sport Optics Vantage SF 4-16x44 1/2 Mil Dot WP Rifle Scope to work its best with your style.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 4-16x44mm SF Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3 - 11 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.8 - 22.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Adjustment Range: | 65 MOA |
| Focus Range: | 15 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 4-16x44mm SF Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- 1/4 MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 4-16x44mm SF Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens Covers