Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Mil Dot Center
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Adjustable Objective
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 67-RS-14225-14225
MPN: 14225
UPC: 5054492142255
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
Whether you're at the range or in the field, make sure that your Rifle Scope works for you at a variety of distances with the Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40 Adjustable Objective Mil Dot Rifle Scope. Standing strong against heavy recoil, these 1" Riflescopes developed by Hawke Sport Optics have a mono-tube chassis design made from durable aluminum that provides excellent stability on almost any firearm. With a high torque zoom ring and low profile, no snag fingertip turrets, the Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40AO Mil Dot Reticle Rifle Scope is easy to adjust to your environment's specifications at a moment's notice. Waterproof and shockproof performance ensure that your Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40AO Mil Dot WP Rifle Scope stands strong after years of heavy duty hunting trips.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Illuminated Mil Dot Center |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 13 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.7 - 39 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable Objective |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- 1/4 MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 3-9X40mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens Covers