1 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP, MOA FD Reticle, Black, 18411
2 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP Mil FD Reticle, Black, 18410
3 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP, MOA FD Reticle, Black, 18411
4 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP Mil FD Reticle, Black, 18410
5 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP, MOA FD Reticle, Black, 18411
6 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP, MOA FD Reticle, Black, 18411
7 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP Mil FD Reticle, Black, 18410
8 of 8 images
Hawke Sport Optics Frontier 30 Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm, SFP Mil FD Reticle, Black, 18410
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Reticle
All
Adjustment Click Value
All
Adjustment Type
All
Search
List: $1,209.00Save $109.01
$1,099.99
List: $1,209.00Save $109.01
$1,099.99
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane
Frontier 30 FD 1-10x24 with Mil/MOA Fiber Dot Illuminated Reticle![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.09 - 0.94 in |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 116.3 - 11.6 ft at 1000 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19 oz |
| Parallax: | Fixed 100 yards |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane
- Exposed Zero Lock 'n' Stop Turrets
- 30mm
- Fiber Dot Illumination
- Mil FD Reticle
- 1-10 Maginification
- 24mm Objective Lens.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier 30 1-10x24mm Rifle Scope 30mm Second Focal Plane
- Professional metal flip-up covers
- Standard
- XL zoom magnification throw levers