Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier 30 1-8x24mm LPVO Rifle Scope 30mm
Frontier 30 FD 1-8x24 with L4A Fiber Dot/LRX Tactical Fiber Dot Illuminated Reticle. The unprecedented Fiber Dot reticles give an intensely bright red illuminated center dot that really can be called daylight bright. The classic L4A Dot reticle gives a clean and uninterrupted view of your target. Combined with the Fiber Dot illumination, you can be guaranteed that you won't miss a thing.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier 30 1-8x24mm LPVO Rifle Scope 30mm:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.12 - 0.94 in |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 116.3 - 14.6 ft at 1000 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed 100 yards |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Frontier 30 1-8x24mm LPVO Rifle Scope 30mm:
- Capped Low-Profile Turrets
- 30mm Mono-tube chassis
- Fibre Optic Illumination
- Wide Angle FOV
- High volume eyebox
- 100mm eye relief
- High grade, low dispersion Crown glass
- 21 layer Fully Multi-Coated lenses
- Zoom magnification throw lever (removable)
- Fast focus eyebell with lock ring
- Supplied with Professional metal flip-up covers
- Nitrogen purged. Shockproof. Waterproof. Fog proof
- All caliber rated
- Hawke No-Fault Lifetime Warranty.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier 30 1-8x24mm Rifle Scope 30mm
- Professional metal flip-up covers
- Standard
- XL zoom magnification throw levers