Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane
Frontier, our flagship line of Rifle Scopes, feature a selection of optical systems designed to give shooters ultimate flexibility in the field. The index matched lenses sets the Frontier optical system apart from its rivals. Exceptional clarity throughout the field of view, together with crisp image transmission ensure an unsurpassed viewing experience. The optical system with its wide magnification range, provides increased flexibility when transitioning between close and long range shooting.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.11 - 0.66 in |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 0 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 4 lb |
| Length: | 13.3 in |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Width: | 2.2 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 2.2 in |
| Lens Material: | Crown Glass |
| Optical Coating: | 21 Layers |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Gift Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane
- First Focal Plane optcial system
- 21 layer fully multi-coated optics 6x ratio optical system
- Side focus control for parallax adjustment
- 34mm mono-tube chassis for superior strength
- Long eye relief for high recoil and magnum calibers
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in-between
- 1/10 MRAD exposed and locking
- zero-stop turrets
- Zoom ring with thumb lever and locking ocular.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope
- Zoom Lever
- Sunshade
- Flip-Up Covers