1 of 7 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 WA Rifle Scope, 4-12x42mm, 30mm, SFP, 6.5 Creedmoor Marksman Reticle, Black, 14280
2 of 7 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 WA IR Rifle Scope, 4-12x42mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, .223/.308 Marksman Reticle, Black, 14278
3 of 7 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 WA IR Rifle Scope, 4-12x42mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, .223/.308 Marksman Reticle, Black, 14278
4 of 7 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 WA IR Rifle Scope, 4-12x42mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, .223/.308 Marksman Reticle, Black, 14278
5 of 7 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 WA Rifle Scope, 4-12x42mm, 30mm, SFP, 6.5 Creedmoor Marksman Reticle, Black, 14280
6 of 7 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 WA Rifle Scope, 4-12x42mm, 30mm, SFP, 6.5 Creedmoor Marksman Reticle, Black, 14280
7 of 7 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 Rifle Scope, 4-12x42mm, 30mm, .223/.308 Marksman Reticle, Black, 14278
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableReticle
All
Search
List: $359.00Save $29.01
$329.99
List: $359.00Save $29.01
$329.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 30 4-12x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Vantage 30 Wide Angle models are an affordable and reliable selection for mid to long range hunting. Vantage brings functionality and performance in the field without cutting corners on the things that matter.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 30 4-12x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.5 - 10.5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 38.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed 100 yards |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Optical Coating: | Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 30 4-12x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- 11 Layer Fully Multi-Coated Optics
- Exposed Locking Turrets
- 30mm Tube
- Wide-Angle Design
- Illuminated 6.5 Creedmoor Marksman Reticle
- 4-12 Magnification
- 42mm Objective Lens
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 30 4-12x42mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Zoom magnification throw lever
- Lens covers