1 of 5 images
Hawke Sport Optics Endurance 30 Rifle Scope, 3-12x56mm, 30mm, SFP, LR Dot IR Reticle, Black, 16330
2 of 5 images
Hawke Sport Optics Endurance 30 Rifle Scope, 3-12x56mm, 30mm, SFP, LR Dot IR Reticle, Black, 16330
3 of 5 images
Hawke Sport Optics Endurance 30 Rifle Scope, 3-12x56mm, 30mm, SFP, LR Dot IR Reticle, Black, 16330
4 of 5 images
Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 3-12x56 LR Dot IR, Black, 16330
5 of 5 images
Hawke Sport Optics Endurance 30 Rifle Scope, 3-12x56mm, 30mm, SFP, LR Dot IR Reticle, Black, 16330
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- LR Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 635 g
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-HSONN11-16330
MPN: 16330
UPC: 5054492163304
List: $609.00Save $49.01
$559.99
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance 30 3-12x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Endurance family showcases unique ballistic reticle designs. Our wide angle optical system boasts a stunning field of view aimed to give you the best sight possible, while keeping an important 4 inch eye relief.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance 30 3-12x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | LR Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 18 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 41.5 - 10.4 ft at 100 yds, 10.4 - 41.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 102 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 635 g |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 347 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 110 MOA |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Endurance 30 3-12x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system
- 18 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 level of brightness
- 1/4 MOA exposed and locking turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance 30 3-12x56mm Rifle Scope
- Sunshade
- Lens Covers