1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 Rifle Scope, 4-16x50mm SF, 30mm, SFP, Rimfire .22 LR Subsonic IR Reticle, Black, 14293
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 Rifle Scope, 4-16x50mm SF, 30mm, SFP, Rimfire .22 LR Subsonic IR Reticle, Black, 14293
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 WA SF 4-16x50 SF Rimfire .22 LR Subsonic IR, Black, 14293
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Condition
All
Search
List: $459.00Save $39.01
$419.99
List: $459.00Save 17%
$379.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Vantage 30 Wide Angle models are an affordable and reliable selection for mid to long range hunting. Vantage brings functionality and performance in the field without cutting corners on the things that matter.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | .22LR BDC |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.1 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.8 - 28.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.7 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 28 Mil Rad |
| Focus Range: | 9 m |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 11 Layers |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system
- 11 layer fully mult-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red and green illumination
- Rheostat with 5 levels of brightness
- 1/4 MOA exposed and locking turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Lens Covers