00:59
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Hawke Sport Optics Airmax Compact 30 SF 3-12x40 Air Gun Scope Features
1 of 4 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 Rifle Scope, 3-12x40mm SF Compact, 30mm Tube, AMX IR Reticle, Black, 13200
2 of 4 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 Rifle Scope, 3-12x40mm SF Compact, 30mm Tube, AMX IR Reticle, Black, 13200
3 of 4 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 Rifle Scope, 3-12x40mm SF Compact, 30mm Tube, AMX IR Reticle, Black, 13200
4 of 4 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 SF Compact 3-12x40 AMX IR, Black, 13200
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AMX IR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 589 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Side Focus
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: 67-RS-HSONN16-13200
MPN: 13200
UPC: 5054492132003
List: $549.00Save $49.01
$499.99
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The new Airmx 30SF 3-12x40 compact incorporate a shorter optical system, making them ideal for bull pup and forward loading air rifles.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | AMX IR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 43.7 - 10.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 76 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 589 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 277 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 30 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system ideal for varmint/airgun
- Lighweight and compact contruction - short eye relief
- 16 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in between
- 1/10 MRAD capped
- resettable target turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Sidewheel
- Lens Covers