Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier 30 1-6x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
Equip this Hawke Sport Optics Frontier 30 1-6x24 IR LPVO Rifle Scope to greatly improve your accuracy and overall shooting experience on the hunting grounds, in the field or at the range. Hawke Sport Optics crafted these 30 mm Riflescopes with a 21-layer fully multi-coated optical system that creates bright, vivid sight pictures, and the waterproof, fogproof and shockproof construction ensures you can use them in harsh weather conditions and on powerful calibers. You'll acquire targets easily with the Hawke Sport Optics Frontier 30 1-6x24 Illuminated LPVO Rifle Scope since it offers six levels of brightness so that you can best match your reticle to your target background. The zoom ring has a thumb lever for easy manipulations and a locking ocular for guaranteed holds. Boost your precision and vision capabilities by mounting a Hawke Sport Optics Frontier 30 1-6x24 SFP LPVO Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier 30 1-6x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 112.8 - 18.9 ft at 100 yds, 18.9 - 112.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 102 mm |
| Color: | Black |
| Length: | 283 mm |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Focus Range: | 91 m |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Frontier 30 1-6x24mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- 21 layer fully multi-coated optics 6x ratio optical system
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Long eye relief for high recoil and magnum calibers
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in-between
- 1/10 MRAD exposed and locking
- zero-stop turrets
- Zoom ring with thumb lever and locking ocular.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier 30 1-6x24mm Rifle Scope
- Zoom Lever
- Flip-Up Covers