1 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4-12x50mm, 1in, SFP, L4A IR Reticle, Black, 14254
2 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4-12x50mm, 1in, SFP, L4A IR Reticle, Black, 14254
3 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4-12x50mm, 1in, SFP, L4A IR Reticle, Black, 14254
4 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50 L4A IR Rifle Scope, Black, 14254
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- L4A Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-HSOVIRRS-14254
MPN: 14254
UPC: 5054492142545
List: $279.00Save $19.01
$259.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
When you need a solid product to do the job you can rely on Vantage scopes to deliver time after time. Vantage 4-12x50 brings functionality and performance in the field without cutting corners on the things that matter.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | L4A Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.2 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8.7 - 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- 1/4 MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 4 - 12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens Covers