1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, 1/2 MOA, Fiber Dot Reticle, Black, 14500
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, 1/2 MOA, Fiber Dot Reticle, Black, 14500
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage LPVO Rifle Scope, 1-4x24mm, 30mm Tube, 1/2 MOA, Fiber Dot Reticle, Black, 14500
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $369.00Save 12%
$325.49
List: $369.00Save 11%
$329.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
Fiber Dot reticles give an intensely bright red illuminated center dot that is really daylight bright.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | 1 MOA |
| Tube Diameter: | 31 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 6 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 31.5 - 126 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
- 11 layer Multi-Coated wide angle optics
- Low-profile fingertip turrets
- removable zoom throw lever
- 30mm monotube chassis
- red fiber optic dot illumination
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 1-4x24mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
- Removable zoom throw lever
- lens cloth
- lens covers