1 of 6 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 Rifle Scope, 10x44mm SF, 30mm, MRAD IR Reticle, Black, 13305
2 of 6 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 SF 10x44mm Rifle Scope, 30mm, SFP, AMX IR, Black, 13305
3 of 6 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 SF 10x44mm Rifle Scope, 30mm, SFP, AMX IR, Black, 13305
4 of 6 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 SF 10x44mm Rifle Scope, 30mm, SFP, AMX IR, Black, 13305
5 of 6 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 SF 10x44mm Rifle Scope, 30mm, SFP, AMX IR, Black, 13305
6 of 6 images
Hawke Sport Optics Airmax 30 SF 10x44mm Rifle Scope, 30mm, SFP, AMX IR, Black, 13305
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AMX IR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 16 Mil Rad
Code: 67-RS-SF1044-13305
MPN: 13305
UPC: 5054492133055
List: $589.00Save 10%
$529.99
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 10x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Airmax offers the AMX reticle, designed with serious airgun shooters in mind. The Airmax family has three magnification ranges to suit the needs of almost any shooter.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 10x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 10 x |
| Reticle: | AMX IR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.17 in |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 16 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 16 Layers |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| W/E Travel at 100 Yds: | 16 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 10x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Capped Target Turrets
- 16 Layer Fully Multi-Coated Lenses
- Wide Angle
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 10x44mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- 4 inch sunshade
- lens covers
- 4 inch sidewheel