Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- FFP 1/2 Mil Dot +
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-SWFFP2-17460
MPN: 17460
UPC: 5054492174607
Product Info for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
Sidewinder 30 6-24x56 is the must-have performance multi-discipline scope. Parallax-free from 10 yards to infinity assisted by an index matched rangefinding side wheels (removable). Features Hawke's H5 optics which boasts a stunning 24 degree ultra-wide field of view with generous eye relief. Precision locking turrets with 1/10 MRAD clicks and witness window indicating your turret's position.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | FFP 1/2 Mil Dot + |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.3 - 9.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 21.3 - 5.4 ft at 100 yds, 5.4 - 21.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 24 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.3 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 20 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Extra Low Dispersion Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
- First focal Plane:
- High-volume eyebox
- 4-inch eye relief
- Resettable locking turrets with witness window
- Multi-LED high intensity reticle
- High-grade low dispersion Crown glass
- 18 layer fully-multi-coated lenses
- Mil Dot reticle
- Ultra-wide angle 24 degree FOV
- Zoom magnification throw lever (removable)
- Nigrogen purged
- Shockproof
- Waterproof
- Fog Proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- Sun Shade
- Bungie Lens Covers
- Cleaning Cloth