1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 1-8x24mm, 30mm Tube, L4A Fiber Dot Reticle, Black, 14510
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 1-8x24mm, 30mm Tube, L4A Fiber Dot Reticle, Black, 14510
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 1-8x24mm, 30mm Tube, L4A Fiber Dot Reticle, Black, 14510
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- L4A Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Fiber Optics
Code: 67-RS-V14R8VF-14510
MPN: 14510
UPC: 5054492145102
List: $479.00Save 10%
$429.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 1-8x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
Fiber Dot reticles give an intensely bright red illuminated center dot that is really daylight bright.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 1-8x24mm LPVO Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | L4A Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 2.9 - 22.9 ft at 100 yds, 15.1 - 120.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 1-8x24mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
- 11 layer Multi-Coated wide angle optics
- Low-profile fingertip turrets
- removable zoom throw lever
- 30mm monotube chassis
- red fiber optic dot illumination
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 1-8x24mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Removable Zoom Throw Lever
- Lens Cloth
- Lens Covers