1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, L4A Dot Reticle, Black, 14325
Tap Tap to Zoom
We’ve just added this new product to TacticalStore. Be the first to get it!
- Reticle:
- L4A Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Parallax:
- Fixed
Code: 67-RS-V23TRSSFP-14325
MPN: 14325
UPC: 5054492143252
List: $389.00Save 10%
$349.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Red and green illumination with 5 levels Wide angle optics 1/4 MOA capped turrets 30mm mono-tube chassis Supplied with lens covers and zoom lever Waterproof, shockproof and fog proof Hawke warranty![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | L4A Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.2 - 0.79 in |
| Field of View, Linear: | 12.6 - 50.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.4 - 9.6 degrees |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Optical Coating: | Multicoated |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Red and green illumination with 5 levels
- Wide angle optics
- 1/4 MOA capped turrets
- 30mm mono-tube chassis
- Supplied with lens covers and zoom lever
- Waterproof, shockproof and fog proof
- Hawke warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Removable Zoom Throw Lever
- Lens Cloth
- Lens Covers