Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was designed to be the ideal riflescope for anybody in need of an outstanding advancement for their gun. These 30 mm Riflescopes from the optical experts at Hawke Sport Optics are fashioned using the durable and long lasting components which you have come to expect out of this impressive organization. Hawke Sport Optics has elevated the gun scope market for a quite a while, and the Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane certainly is the end result of their tireless efforts to make certain that you will have a resilient and efficient scope on your weapon. One of our priority objectives at Tactical-Store is to be sure you depart with the very best scope for your requirements, and the Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is among the many scopes that we're happy to showcase. For an excellent way to ensure that you have got the very best riflescope for your particular specifications, pick the Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.12 - 0.49 in |
| Field of View, Linear: | 7.8 - 28.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.5 - 5.5 degrees |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.1 oz |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Red and green illumination with 5 levels
- Wide angle optics
- Side focus (SF) parallax adjustment
- 1/4 MOA exposed, locking turrets
- 30mm mono-tube chassis
- Supplied with lens covers and zoom lever
- Waterproof, shockproof and fog proof
- Hawke warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 4-16x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Removable Zoom Throw Lever
- Lens Cloth
- Lens Covers