Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was designed to be the best scope for anybody needing a high quality improvement for their rifle. These 30 mm Riflescopes from the optical experts at Hawke Sport Optics are formulated making use of the robust and long lasting components which you have come to expect from this impressive organization. Hawke Sport Optics has been in the rifle scope business for a very long time, and the Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane certainly is the outcome of their determined efforts to make certain that you have got a durable and efficient scope on your weapon. One of our main goals at Tactical-Store is to ensure you depart with the very best rifle scope for all your specifications, and the Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the many scopes that we are delighted to showcase. For a great option to guarantee that you have got the most effective riflescope for your individual needs, choose the Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.08 - 1.33 in |
| Field of View, Linear: | 5.4 - 20.7 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1 - 4 degrees |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.3 oz |
| Optical Coating: | Multicoated |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Red and green illumination with 5 levels
- Wide angle optics
- Side focus (SF) parallax adjustment
- 1/4 MOA exposed, locking turrets
- 30mm mono-tube chassis
- Supplied with lens covers and zoom lever
- Waterproof, shockproof and fog proof
- Hawke warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Removable Zoom Throw Lever
- Lens Cloth
- Lens Covers