1 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage IR - 1-4x20 - Turkey Dot IR - 1/4 MOA - Low-Profile, Mossy Oak, Camo, 14203
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage IR - 1-4x20 - Turkey Dot IR - 1/4 MOA - Low-Profile, Mossy Oak, Camo, 14203
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $299.00Save 18%
$243.99
List: $299.00Save 10%
$269.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 1-4x20mm Rifle Scope, 1in Tube Second Focal Plane
Specifically designed to be a lightweight turkey scope made with long eye relief, low-profile turrets, and a new clean reticle design.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 1-4x20mm Rifle Scope, 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4.5 - 27 x |
| Reticle: | LR2 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Mossy Oak/Camo |
| Weight: | 11.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 1-4x20mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
- Mossy Oak Greenleaf camo pattern
- 1 inch monotube chassis
- red/green illumination
- 4 inch long eye relief
- capped 1/2 MOA turrets
- 11 layer Multi-Coated optics
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 1-4x20mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens cloth
- lens covers