1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 2.5-10x50mm, 30mm, SFP, L4A IR Reticle, Black, 14274
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 2.5-10x50mm, 30mm, SFP, L4A IR Reticle, Black, 14274
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage WA 30mm 2.5-10x50 IR L4a Rifle Scope, Black, 14274
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- L4A Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm, 39 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- Factory DEMO
- Condition Quality:
- Like New
- Condition Details:
- Open Box
Code: 67-RS-WAV-14274-DEMO-OB-A
MPN: 14274-DEMO
Final Sale
List: $369.00Save 19%
$299.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Vantage 30 Wide Angle models are an affordable and reliable selection for mid to long range hunting. Vantage brings functionality and performance in the field without cutting corners on the things that matter.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | L4A Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm, 39 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 20 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.6 - 50.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | Factory DEMO |
| Condition Quality: | Like New |
| Condition Details: | Open Box |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system
- 11 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red and green illumination
- Rheostat with 5 levels of brightness
- 1/4 MOA low profile turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope
- Lens Covers