1 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm, 30mm Tube, Fiber Dot 1/4 MOA Reticle, Black, 14530
2 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm, 30mm Tube, Fiber Dot 1/4 MOA Reticle, Black, 14530
3 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm, 30mm Tube, Fiber Dot 1/4 MOA Reticle, Black, 14530
4 of 4 images
Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm, 30mm Tube, Fiber Dot 1/4 MOA Reticle, Black, 14530
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 1 MOA
- Tube Diameter:
- 40 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Fiber Optics
Code: 67-RS-WAVF-14530
MPN: 14530
UPC: 5054492145300
List: $469.00Save 10%
$419.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
Fiber Dot reticles give an intensely bright red illuminated center dot that is really daylight bright.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | 1 MOA |
| Tube Diameter: | 40 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 20 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.6 - 50.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage WA 30mm 2.5-10x50 IR L4a Rifle Scope
- Wide angle optical system
- 11 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red and green illumination
- Rheostat with 5 levels of brightness
- 1/4 MOA low profile turrets
- Nitrogen purged - water, shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 2.5-10x50mm Rifle Scope 30mm Tube Fiber Optic Illumination Second Focal Plane
- Removable zoom throw lever
- lens cloth
- lens covers