1 of 2 images
Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount, Green, 55211
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount, Green, 55211
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 56 mm
- Eye Relief:
- 18 mm
- Exit Pupil:
- 1.4 - 4.3 mm
- Field of View, Linear:
- 81 - 162 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 3.1 degrees
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 13.1 ft
- Length:
- 9.6 in
- Weight:
- 33.3 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-DFSCMSP-55211
MPN: 55211
UPC: 5054492552115
List: $359.00Save $29.01
$329.99
Product Info for Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount
The Nature-Trek 13-39x56mm spotting scope family offers exceptional optical performance in a lightweight and waterproof modern design.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 13 - 39 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 1.4 - 4.3 mm |
| Field of View, Linear: | 81 - 162 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 3.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 9.6 in |
| Weight: | 33.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Rubber |
Features of Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount
- Twist-up rubber eye cup
- Fully Multi-Coated optics
- Tripod attachment point
- Rubber coated magnification ring
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature-Trek 13-39x56mm Compact Spotting Scope w/ Window Mount
- Stay-on Objective Lens Cap
- Eye-Piece Lens Caps
- Window Mount