1 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED, 13-39x50mm, Porro, Spotting Scope, Green, 56193
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED, 13-39x50mm, Porro, Spotting Scope, Green, 56193
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED, 13-39x50mm, Porro, Spotting Scope, Green, 56193
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $574.00Save 18%
$469.99
List: $574.00Save $49.01
$524.99
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 13-39x50mm Spotting Scope
Whether your interest is in sports, bird watching or wildlife, Endurance spotting scopes are sure to provide the performance you demand for years to come.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 13-39x50mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 13 - 39 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Eye Relief: | 0.8 in |
| Exit Pupil: | 0.05 - 0.15 in |
| Field of View, Linear: | 171 - 90 ft at 1000 yds, 90 - 171 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 4.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 10.6 in |
| Weight: | 29.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Rubber |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 13-39x50mm Spotting Scope
- Ultra compact and lightweight construction.
- Extra-low dispersion glass for optimum clarity.
- Dielectric coatings designed to increase light refectivity.
- Fully multi-coated optics to produce sharp images.
- Close focus - see detail from 8.2 ft.
- BAK-4 porro prisms for intense color and contrast.
- Dual focus knob to achieve ultra fine focusing.
- Stay-on soft scope cover.
- Twist-up eye cup and pull out sunshade.
- Nitrogen purged - water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 13-39x50mm Spotting Scope
- Zoom Eyepiece
- Scope Cover
- Lens Caps