1 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED 25-75x85mm Spotting Scope, Black, 56203
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Spotting Scope, 25-75x85mm, Angled, BAK4, Porro Prism, ED Glass, Fully Multi-Coated, Black/Green, 56203
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED 25-75x85mm Spotting Scope, Black, 56203
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Green
- Objective Lens Diameter:
- 85 mm
- Eye Relief:
- 0.8 in
- Exit Pupil:
- 1.1 - 3.4 mm
- Field of View, Linear:
- 46.5 - 90 ft at 1000 yds, 90 - 46.5 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 1.7 - 0.9 degrees
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 5 m
- Length:
- 17.1 in
- Weight:
- 64.4 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-ENED1-56203
MPN: 56203
UPC: 5054492562039
List: $979.00Save $89.01
$889.99
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 25-75x85mm Spotting Scope
Endurance ED 25-75x85 Spotting Scope. Constructed with ED glass reducing chromatic aberration.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 25-75x85mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black/Green |
| Magnification: | 25 - 75 x |
| Objective Lens Diameter: | 85 mm |
| Eye Relief: | 0.8 in |
| Exit Pupil: | 1.1 - 3.4 mm |
| Field of View, Linear: | 46.5 - 90 ft at 1000 yds, 90 - 46.5 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 1.7 - 0.9 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Minimum Focus Distance: | 5 m |
| Lens Material: | ED Glass |
| Close Focus: | 5 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 17.1 in |
| Weight: | 64.4 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 25-75x85mm Spotting Scope
- ED glass
- Fully multi-coated prisms
- Dielectric coated for increased reflectivity
- Dual focus knob (course and fine)
- 3x ratio eyepieces with twist-up eye cups and retractable sunshades
- Nitrogen purged
- Waterproof
- Fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 25-75x85mm Spotting Scope
- Lens covers
- cleaning cloth
- stay-on soft case