1 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Compact, 15-45x60mm, Angled, Spotting Scope, Black, 56194
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Compact Spotting Scope, 15-45x60mm, Angled, BAK4, Porro Prism, ED Glass, Fully Multi-Coated, Black/Green, 56194
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Endurance ED Compact, 15-45x60mm, Angled, Spotting Scope, Black, 56194
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Green
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 0.8 in
- Exit Pupil:
- 1.3 - 4 mm
- Field of View, Linear:
- 78 - 147 ft at 1000 yds, 147 - 78 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 1.5 - 2.8 degrees
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 2.5 m
- Length:
- 12.1 in
- Weight:
- 31.6 oz
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-ENED2-56194
MPN: 56194
UPC: 5054492561940
List: $649.00Save $59.01
$589.99
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 15-45x60mm Spotting Scope
Endurance ED 25-75x85 Spotting Scope. Constructed with ED glass reducing chromatic aberration.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 15-45x60mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black/Green |
| Magnification: | 15 - 45 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 0.8 in |
| Exit Pupil: | 1.3 - 4 mm |
| Field of View, Linear: | 78 - 147 ft at 1000 yds, 147 - 78 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 1.5 - 2.8 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Minimum Focus Distance: | 2.5 m |
| Lens Material: | ED Glass |
| Close Focus: | 2.5 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 12.1 in |
| Weight: | 31.6 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Prism Material: | BAK4 |
| Prism System: | Porro |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 15-45x60mm Spotting Scope
- ED glass
- Fully multi-coated prisms
- Dielectric coated for increased reflectivity
- Dual focus knob (course and fine)
- 3x ratio eyepieces with twist-up eye cups and retractable sunshades
- Nitrogen purged
- Waterproof
- Fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED Compact 15-45x60mm Spotting Scope
- Lens covers
- cleaning cloth
- stay-on soft case