Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 13 - 18 mm
- Exit Pupil:
- 0.5 - 0.7 in
- Field of View, Linear:
- 51 - 114 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2.2 degrees
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 23 ft
- Length:
- 13.8 in
- Weight:
- 28 oz
- Finish:
- Anodized
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-HKSS-51100
MPN: 51100
UPC: 5054492511006
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm Spotting Scope
Hawke Sport Optics Nature 20-60x60mm Spotting Scope HT3641 is an excellent spotting scope kit for beginners. This powerful Hawke Optics spotting scope is lightweight and compact, and it comes with both a hard carrying case and a soft pouch for easy transportation, allowing you to conduct land-based observation from your home or the field. The spotting scope features fully multi-coated optics for excellent light transmission rates, so you can see clearly on dim or cloudy days. The body of the Hawke Optics Nature 20-60x60mm Spotter Scope w/ Case & Tripod is coated in rubber for extra durability, and the whole assembly is waterproof. Hawke Sport Optics has equipped the spotting scope kit with a fully adjustable tripod in addition to the hard and soft cases, so you'll have a perfectly stable viewing experience wherever you take it. Get started in the wide world of spotting scopes with the Hawke Nature 20-60x60mm Waterproof Spotting Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 13 - 18 mm |
| Exit Pupil: | 0.5 - 0.7 in |
| Field of View, Linear: | 51 - 114 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.2 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 23 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 13.8 in |
| Weight: | 28 oz |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm Spotting Scope
- Fully multi-coated optics to produce sharp images.
- Close focus - see detail from 23ft/7m.
- BK-7 porro prisms for intense color and contrast.
- Stay-on soft scope cover for maximum protection.
- Fold down eye cup and pull out sunshade.
- Supplied with adjustable mini tripod.
- Digi-scope compatible for use with your camera.
- Nitrogen purged water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 20-60x60mm Spotting Scope
- Hard Case
- Mini Tripod
- Scope Cover
- Lens Caps