Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 70 mm
- Eye Relief:
- 13 - 18 mm
- Exit Pupil:
- 0.04 - 0.11 in
- Field of View, Linear:
- 42 - 84 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 1.6 degrees
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 11.5 ft
- Length:
- 15 in
- Weight:
- 36.9 oz
- Finish:
- Anodized
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-EGHT-51101
MPN: 51101
UPC: 5054492511013
Product Info for Hawke Sport Optics Nature 24-72x70mm Spotting Scope Kits
The Hawke Sport Optics Nature 24-72x70 Spotting Scope Kit is an ideal beginners spotting scope kit. Hawke Sport Optics Nature 24-72x70 Spotting Scopes have fully multi-coated optics providing crisp, bright images. The Nature family of spotting scopes is designed to deliver years of functional use for the budget minded consumer, and offers a complete kit with a hard storage case, soft carry pouch and fully adjustable aluminum tripod. The Hawke Sport Optics Nature 24-72x70 Spotting Scope provides increased image detail at greater distances and is equipped with a twist-out sun shade.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Nature 24-72x70mm Spotting Scope Kits:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 24 - 72 x |
| Objective Lens Diameter: | 70 mm |
| Eye Relief: | 13 - 18 mm |
| Exit Pupil: | 0.04 - 0.11 in |
| Field of View, Linear: | 42 - 84 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 1.6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 15 in |
| Weight: | 36.9 oz |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Hawke Sport Optics Nature 24-72x70mm Spotting Scope Kits
- Fully multi-coated optics to produce sharp images.
- Close focus - see detail from 23ft/7m.
- BK-7 porro prisms for intense color and contrast.
- Stay-on soft scope cover for maximum protection.
- Fold down eye cup and pull out sunshade.
- Supplied with adjustable mini tripod.
- Digi-scope compatible for use with your camera.
- Nitrogen purged water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature 24-72x70mm Spotting Scope Kits
- Hard Case
- Mini Tripod
- Scope Cover
- Lens Caps