1 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek, 9-27x56mm, Porro, Spotting Scope, Green, 55210
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek, 9-27x56mm, Porro, Spotting Scope, Green, 55210
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Nature Trek, 9-27x56mm, Porro, Spotting Scope, Green, 55210
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 56 mm
- Eye Relief:
- 0.7 in
- Exit Pupil:
- 0.08 - 0.24 in
- Field of View, Linear:
- 108 - 234 ft at 1000 yds, 234 - 108 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 4.5 degrees
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 8.2 ft
- Length:
- 7.6 in
- Weight:
- 20.3 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-NT92456-55210
MPN: 55210
UPC: 5054492552108
List: $319.00Save $29.01
$289.99
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 9-27x56mm Spotting Scope
The Nature-Trek spotting scope family offers exceptional optical performance in a lightweight and waterproof modern design. A fully multi-coated optical system combined with BAK-4 porro prisms produce extremely clear and sharp images.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 9-27x56mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 9 - 27 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Eye Relief: | 0.7 in |
| Exit Pupil: | 0.08 - 0.24 in |
| Field of View, Linear: | 234 - 108 ft at 1000 yds, 108 - 234 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 4.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 7.6 in |
| Weight: | 20.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Rubber |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 9-27x56mm Spotting Scope
- Ultra compact and lightweight construction
- Fully multi-coated optics produce sharp images
- Close focus see detail from 8.2ft
- BAK-4 porro prisms for intense color and contrast
- Barrel focusing ring to achieve ultra fine focusing
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cup
- Tripod attachment point
- Nitrogen purged water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 9-27x56mm Spotting Scope
- Zoom Eyepiece
- Scope Cover
- Lens Caps