Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Type:
- CR123A
- Gun Make:
- Universal
- Beam Color:
- Red/White
- Gun Type:
- Rifle
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: 67-VG-HSOLFFG-HK3522
MPN: 43111
UPC: 5054492431113
Product Info for Hawke Sport Optics Red Laser/LED Flashlight Fore Grip
Improve your weapon handling while adding immense tactical utility to your firearm with this Hawke Sport Optics Red Laser/LED Flashlight Foregrip. Hawke Sport Optics built these Gun Accessories from rugged, lightweight aluminum with an ergonomic design for better weapon control. The Hawke Sport Optics Red Laser/LED Gun Light Foregrip easily mounts to Weaver rails and is an excellent way to add accessories to your weapon without compromising excess rail space. Equip this Hawke Sport Optics Laser/LED Weapon Light Foregrip to quickly acquire targets and illuminate your surroundings while hunting or on duty.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Red Laser/LED Flashlight Fore Grip:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | Red/White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 165 yds |
| Weight: | 12.3 oz |
| Height: | 2.3 in |
| Gun Make: | Universal |
| Finish: | Anodized |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Weaver |
| Maximum Range: | 150 m |
| Laser Output: | 5 mW |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Red Laser/LED Flashlight Fore Grip
- Ergonomic design helps to improve weapon handling.
- Wing-nut weaver/picatinny clamp for quick installation.
- Sturdy aluminum construction.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Red Laser/LED Flashlight Fore Grip